Co warto zobaczyć na Korfu? || PANTOKRATOR

Jednym z obowiązkowych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć na wyspie jest jej najwyższy szczyt - Pantokrator (906m n.p.m.). Aby się tam dostać potrzebujemy samochodu bo nie kursują tam żadne autobusy. Wrażenia są jednak niepowtarzalne - zarówno sama droga (szczególnie dla kierowcy:)) jak i widoki ze szczytu. Widać północne wybrzeże, wschodnie (w tym miasto Korfu), przy bardzo dobrej widoczności zachodnie również i oczywiście Albanię. Podobno zdarzają się dni gdy dostrzec można Włochy, które oddalone są o około 130km!

Na szczycie znajduje się kawiarnia oraz stacja telekomunikacyjna - jeden z jej "masztów" znajduje się na terenie monastyru. Pierwszym monastyr w tym miejscu to Angevin, wybudowany w roku 1347 został zniszczony w roku 1537. Kościół, który znajduje się tam obecnie datowany jest na około 1689.
Na szczyt można dostać się również pieszo. Decydując się na wędrówkę warto zacząć od wioski PALEA PERITHEIA, nastarszej wioski na Korfu. Wejście powinno nam zajć około 2 godzin.

Palea Peritheia została założona w XIV wieku a jej mieszkańcy pomagali budować pierwszy monastyr używając lokalnego drzewa i wapienia. Jej 130 domów i 8 kościołów widoczne jest ze szczytu, a sama wioska jest częścią pieszego szlaku na Korfu (o wiosce następnym razem). Niestety ścieżki, które są jego częścią od lat są zaniedbane i właściwie, obecnie, nawet ciężko je znaleźć. Wędrówki piesze nie cieszą się dużą popularnością na Korfu.


[klik]
 Share on Google Plus

About motocyklistka.eu

3 komentarze:

  1. Ja to pod wpływem tych Twoich relacji zaczęłam już marzyć o wyprawie na jakąś śródziemnomorską wyspę we wrześniu, bez kitu. Naprawdę pobudzają wyobraźnię te zdjęcia :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapraszam do mnie jak szukasz dobrego noclegu to coś na pewno uda mi się skombinować tylko musisz sobie lot załatwić :)

      Usuń

...