Co warto zobaczyć na Korfu || KANONIJeden z bardziej malowniczych widoków można podziwiać w Kanoni. Zielony półwysep położony niecałe cztery kilometry od miasta Korfu to miejsce, w którym można odwiedzić monastyr Panagia Vlacherna (słowo panagia to najczęstsze określenie, którego używa się w odniesieniu do Matki Boskiej) z XVII wieku. 

Na drugim planie widać Pontikonisi - „Mysią Wyspę”, na której znajduje się bizantyjski kościół Chrystusa Pantokratora (pantokrator - wszechmogący) pochodzący z XI / XII wieku. 

Nazwa wyspy Pontikonisi (Ποντικονήσι) składa się z dwóch greckich słów - pontikos (ποντικός-mysz) oraz nhsi (νησί-wyspa). Często można usłyszeć, że nazwa ta spowodowana jest kształtem wysepki, która niegdyś, gdy nie była jeszcze dla bezpieczeństwa ograniczona betonowymi płytami, przypominała z lotu ptaka malutką myszkę. Inni mówią, że kościół i schody, które do niego prowadzą to biała mysz i jej zawinięty ogon. 

Najbardziej prawdopodobne jednak, że nazwę wyspie nadali mnisi podróżujący z rejonu Pontus - nazywano ich Pontikos i na swoich statkach przywieźli wiele myszy. Dlatego też we współczesnym języku Greckim mysz to pontikia (ποντίκια) a wysepka Pontikonisi.

Nie ma ona połączenia z lądem ale można dopłynąć tam łódką wypływającą z pobliskiego portu. Kościół jest jednak czynny jedynie 6 sierpnia w dzień Przemienienia Pańskiego.

Niektóre przewodniki podają, że to właśnie Pontikonisi jest zamienionym w kamień statkiem Odyseusza, ja jednak skłaniam się ku wersji, że ten znajduje się w Paleokastritsy.

insta // facebook // facebookKorfu
Share on Google Plus

About motocyklistka.eu

5 komentarze:

 1. Z tym 6 sierpnia to nieprawda. Bylam tam dwa razy i dwa razy byl kosciol otwarty a ani razu nie bylo to 6 sierpnia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale jest msza wtedy, nie? W pozostale dni moze jest otwarty jak Vlacherna ale nic sie tam nie dzieje i nikogo tam nie ma :P

   Usuń
 2. byłam tam! jak miło popatrzeć na takie zdjęcia. i ten samolot uchwycony :33

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne widoki!:)) żałuję, że przez moje tegoroczne połamanie nie udało mi się nigdzie wyskoczyć :(

  OdpowiedzUsuń
 4. świetny ten półwysep, zdjęcia i opis na maxa zachęćają, by się tam znaleźć :3
  chcę do Grecji

  OdpowiedzUsuń

...