Jak zacząć naukę JO? - potrzebne MATERIAŁY


Jeśli planujesz dopiero rozpocząć swoją przygodę z Językiem Obcym musisz zastanowić się nad tym czy dasz radę sprostać temu zadaniu w pojedynkę czy lepszym rozwiązaniem będzie zapisanie się na kurs językowy w jakiejś szkole. Nie ukrywam, że pierwsze kroki są bardzo ciężkie do pokonania bez nauczyciela. Prościej uczyć się mając do dyspozycji kogoś kto nie tylko poprawi nasze błędy ale zarysuje nam chociaż obraz danego języka przed oczami, struktury gramatyczne, wymowę.
Nie każdy jest w stanie podołać takiemu zadaniu w pojedynkę, ja naprawdę uczyłam się w swoim życiu wielu JO i teraz sama uczę jednego (w porywach dwóch) z nich, więc jestem w stanie sama sobie być nauczycielem - wybrać odpowiednie materiały, ułożyć plan działania. Polecam jednak osobom, które nie mają na tym polu doświadczenia zapisać się na jakieś zajęcia albo znaleźć korepetytora, który odpowiednio uzupełni nasze zmagania swoją wiedzą i pokieruje nas w odpowiednią stronę.

Jeśli będziesz uczył/a się sam jest kilka rzeczy, które powinieneś mieć:
1. Dobry słownik - na początek oczywiście będzie potrzebny oczywiście dwujęzyczny z językiem polskim, na wyższych poziomach zaawansowania, (właściwie już tak od śreniozaawansowanego) proponuję przejście na słowniki jednojęzyczne. Można oczywiście używać słowników online natomiast ja nie znam żadnego dwujęzycznego, który by zaspokajał moje potrzeby stuprocentowo. W miarę znośny jest


Jest na nim kilka języków do wyboru, jednak z polskim mamy oczywiście tylko angielski. Ja bardzo rzadko używam słowników z językiem polskim więc nie jestem wam w stanie polecić żadnego tak naparwdę w pełni od siebie. Często zdarza mi się korzystać z


Dwujęzycznych za to jest kilka, na które warto zwrócić uwagę:
2. Dobry podręcznik do gramatyki - chciałabym zwrócić uwagę na jeden bardzo istotny fakt - jeśli chcesz uczyć się sam , w domu, nie powinny interesować cię zwykłe podręczniki do nauki JO. Są one stworzone typowo do zajęć prowadzonych przez nauczyciela, w grupie. Przyda ci się jeden po to by narzucał kolejne tematy pod kątem słownictwa czy gramatyki ale nie oczekuj cudów. Książki, z których uczy się na kursach językowych, w szkołach, na studiach nie nadają się do samodzielnej pracy. Szczególnie dla osób początkujących. Dla Ciebie najbardziej istotna będzie dobra książka do gramatyki.

Jakie polecam? Na pewno, jeśli jesteś początkujący, musi być to podręcznik napisany w języku polskim. Jakie mogę polecić? 

Na przykład do niemieckiego: Stanisław Bęza "Nowe Repetytorium z gramatyki języka niemieckiego"

To zdjęcie nie jest moją własnością. Znalezione na empik.com

Z hiszpańskiego: Małgorzata Cybulska-Janczew, Jacek Perlin "Gramatyka Języka Hiszpańskiego"

To zdjęcie nie jest moją własnością. Znalezione na merlin.pl
Francuski: Larousse "Gramatyka Języka Francuskiego"

To zdjęcie nie jest moją własnością. Znalezione na merlin.pl
3. Repetytorium tematyczno - leksykalne i podręcznik - tak jak napisałam powyżej, z samego podręcznika nie będziesz potrafił skorzystać w zaciszu domowym. Musisz mieć cały zestaw, najlepiej z książka dla nauczyciela, odpowiedziami, ćwiczeniami, płytami audio czy DVD i używać go jako przewodnika. Ma ci narzucać kolejne tematy leksykalne oraz zagadnienia gramatyczne, którymi powineneś się zająć. Podręczników jest wiele, postaram się wam kilka z nich zrecenzować i być może pomogę jakoś przy wyborze.

Przydatne są też repetytoria tematyczno-leksykalne. Zazwyczaj są w nich teksty podzielone na konretne tematy i pod każdym znajduje się słownik, z wytłumaczonymi naistotniejszymi słowami i wyrażeniami. Minus jest taki, że najczęściej, nawet w pierwszym tekście w książce pojawiają się skomplikowane struktury gramatyczne np. czasy przeszłe i przyszłe. 

4. Materiały dodatkowe: fiszki, gazety, książki, filmy, książki do rozbudowania słownictwa etc. - im dłużej uczysz się danego JO tym więcej różnych rzeczy ci się przyda - fiszki ciesza się ogromną popularnością i nie ukrywam polecam je każdemu kto chce szybko przyswoić nowe słownictwo. Gazety, szczególnie takie stworzone do nauki JO również świetnie się sprawdzają o ile mają fajne, współczesne artykuły. Książki - są specjalne serie wydawnicze, przeznaczone nawet na opziom początkujący! Ale ten punkt rozwinę innym razem.

Przy okazji chciałam też pokazać wam bardzo fajny blog mojej koleżanki - http://www.usta-usta.eu/, można znaleźć kilka fajnych inspiracji w temacie - właśnie rozpoczęła serię English@HOME (kto by się nie chciał pobawić w angielski z dzieciakami w domu?). Ja się w konkurs na bloga roku nie bawię ale zachęcam do zagłosowania na nią - sms o treści A00551 a-zero-pięć-pięć-jeden na numer 7122 (koszt 1,23zł) 

Share on Google Plus

About motocyklistka.eu

7 komentarze:

 1. Bardzo przydatny dla mnie post gdyż mam w planach naukę języka obcego w najbliższym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zachęcam do odwiedzin bo dużo się będzie u mnie działo pod kątem nauki JO. A jakiego planujesz się uczyć?

   Usuń
 2. Tak, to rzeczywiście prawda. Samodzielna nauka języka wymaga nie lada poświęcenia i samozaparcia. W grupie jest raźniej, jest lepsza motywacja do pracy pod warunkiem, że grupa jest zaangażowana i nauczyciel jest dobry.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej zacząć od nauki na kursie językowym oczywiście odpowiednio dużo robiąc samemu w domu, potem można postawić tylko na samodzielną naukę ale na początku może być trudno.

   Usuń
 3. Ja muszę mieć nauczyciela, bo muszę mieć nad sobą bat - inaczej słomiany zapał się wypala i zarzucam wszystko w kąt. Brakuje mi dyscypliny.

  OdpowiedzUsuń
 4. planuję się uczyć sama od jakiegoś czasu, jednak nie mogę się wystarczająco zmotywować. albo wezmę się w garść, albo trzeba zapisać się na jakiś kurs! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie miałam jeszcze dopisać po innym postem, że jestem ciekawa, jak to będzie z tą wymianą językową u Ciebie. Niemiecki za hiszpański:) Chętnie bym o tym jeszcze poczytała!

  Dzięki za linki. Właśnie zabieram się za przeglądanie :)

  OdpowiedzUsuń

...