Ziołowe love... POKRZYWA

Postanowiłam wprowadzić na blogu serię postów na temat ziół. Ponieważ sama jestem laikiem w tym temacie a bardzo mnie on interesuje będzie to idealnym rozwiązaniem bo będę mogła w jednym miejscu składować znalezione przez siebie informacje. Pod słowem zioła w tym przypadku nie będą ukrywały się tylko i wyłącznie te rośliny, które stricte na to miano zasługują, potraktuję tę kategorię trochę z przymrużeniem oka i z góry proszę o wybaczenie.

Zdjęcie nie jest moją własnością!
Bohaterem dnia dzisiejszego będzie pokrzywa. Mnie kojarzy się oczywiście z dzieciństwem, kiedy często przebrnięcie przez teren nią porośnięty stanowiło wyzwanie dzięki, któremu mogłam dołączyć do drużyny, albo dostać się do bazy naszej podwórkowej ferajny. Pamiętam też jak, już jako nastolatka, brałam udział w obozie przetrwania kiedy to poznawaliśmy tajniki survivalu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wywieźli nas do lasu, wsadzili do wojskowych namiotów i kazali przetrwać dwa tygodnie. A tak całkiem na poważnie, jeden dzień poświęcony był kuchni lasu i zbieraliśmy różne rzeczy, które można przyrządzić na ognisku i zjeść. Pokrzywa okazała się świetnym materiałem na chipsy, wcześniej w życiu bym na to nie wpadła!

Szukając dzisiaj informacji na temat ziół natknęłam się na ziolowyzakatek.com.pl i muszę powiedzieć, że gdy przeczytałam trochę na temat autorki wiedziałam, że zostanę tam na dłużej. Jeśli interesuje was ten temat to zachęcam do odwiedzenia ZiołowegoZakątka. Poniżej filmik z Klaudyną, autorką tego bloga, na temat właściwości pokrzywy właśnie:



Pokrzywa jest rośliną, która rośnie praktycznie na całym świecie,chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak bardzo jest rozpowszechniona.  Warto jednak pamiętać, że jest również wybredna i rośnie tylko na żyznych glebach. Pokrzywa  jest użytkowana zarówno w kuchni jak i w kosmetyce.

Jeśli chcemy użyć pokrzywy w kuchni powinniśmy wybierać liście i to te całkiem z góry ponieważ są one najmłodsze. Klaudyna mówi również o tym, żeby zbierać je przed kwitnięciem ponieważ kiedy roślina kwitnie wszelkie substancje idą w kwiat właśnie. W zielarstwie używa się nie tylko liści ale również korzenia i łodygi. W korzeniu są najbardziej skoncentrowane wszelkie substancje odżywcze.

Do celów leczniczych możemy więc stosować:
- liście zabierane od czerwca do września i suszone w warunkach naturalnych z dala od słońca
- korzenie wykopywane jesienią lub wczesną wiosną i suszone w suszarni w temp ok. 40 stopn
- nasiona zbiera się przez cały czas ich dojrzewania

Info - klik

Pokrzywa zawiera:
- kwasy organiczne
- kwasy tłuszczowe
- witaminy C, K, B2
- sole mineralne - głównie wapń, magnez, żelazo
- superlektyna UDA
- i o wiele wiele więcej - klik

Zdjęcie nie jest moją własnością!
Zastosowanie
- obniża poziom cukru we krwi wpływając na wytwarzanie enzymów z trzustki dlatego też używa się jej pomocniczo przy leczeniu cukrzycy typu drugiego
- dobrze wpływa na proces przemiany materii, poprawia perystaltykę jelit, pobudza żołądek do emisji soków trawiennych. Łagodzi stany zapalne układu pokarmowego, stosowana jest przy leczeniu nieżytu żołądka i jelit, również przy biegunce
- ma działanie moczopędne, oczyszcza organizm z toksyn, stosowana jest w stanach zapalnych dróg moczowych i skóry
- przypisuje się jej działanie oczyszczające krew
- poprawia stan cery, paznokci i włosów, pobudza porost włosów, zapobiega siwieniu i wypadaniu
- działa przeciwkrwotocznie z powodu flawonoidów, garbników i witaminy K - zwiększa poziom hemoglobiny, wspiera tworzenie czerwonych krwinek, wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośne, pomaga osobom ze skłonnością do siniaków
- dostarcza dużo żelaza przez co przeciwdziała anemii i niedokrwistości
- wzmacnia układ odpornościowy, ma lekkie działanie antywirusowe i antybakteryjne
- oczyszcza zatoki i narządy oddechowe
- stosowana jest w leczeniu przerostu prostaty, szczególnie w początkowym stadium choroby - hamuje jej rozwój
- ma działanie przeciwzapalne
- stosowana jest przez osoby z bólami reumatycznymi poprzez okładanie się pokrzywą w okolicy zwyrodniałych stawów. Jedynym efektem ubocznym i niepożądanym jest wysypka, swędzenie i pieczenie. Wysypka jednak szybko mija a ukłucia pokrzywy poprawiają krążenie i usuwają toksyny odpowiedzialne za choroby reumatyczne

Źródła:
http://rosliny-lecznicze.pl/pokrzywa-zwyczajna/
http://ziolowyzakatek.com.pl/pokrzywa-wlasciwosci/ - oprócz zastosowań, o których pisałam można u Klaudyny przeczytać również o użyciu pokrzywy w przędzalnictwie czy po prostu w kuchni
http://www.naturaherbaty.pl/artykul/pokrzywa-18.html - warto przeczytać o tym jak zrobić sok z pokrzywy, chyba w końcu zakupię sokowirówkę! Piszą tu również, że napar z pokrzywy powinno się pić na czczo, ja nie zawsze stosuję się do tej "rady" ale chyba zacznę (:
http://www.solgar.pl/wiedza/leksykon/pokrzywa - tu trochę lepiej opisane jest antyalergiczne działanie pokrzywy, a jako, że sama zmagam się z alergią temat jest mi dość bliski.

Na moją listę rzeczy do zrobienia trafia definitywnie wizyta w sklepie zielarskim i zakup książki prof. A. Ożarowskiego i W. Jaroniewskiego „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie”. A wy pijecie zioła? Interesuje was w ogóle ten temat?
Share on Google Plus

About motocyklistka.eu

11 komentarze:

  1. ziółka dobre na wszystko!:)) potrzebuje coś na sen, masz jakieś dobre opcje? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiesz, sama nie mam problemów ze snem i nigdy takowych nie miałam więc nie polecę nic sprawdzonego. Z ogólnie znanych to waleriana - występuje w postaci herbatek ale też kropli,możesz też wybrać mieszankę ziół do picia na przykład rumianek z walerianą - druga opcja to melisa - to chyba te dwie najbardziej znane opcje (:

      Usuń
  2. Hej:) Co do szamponu Garnier Fructis - Citrus Mint Fresh powiem tak: W moim przypadku szampon dobrze się sprawdza przy rozczesywaniu włosów bez użycia odżywki. Ogólnie w kwestii rozczesywania włosów po myciu jakimkolwiek szamponem moje włosy nie mają większych problemów. W większości rozczesują się bezproblemowo (z tego co wiem zależy to od struktury włosa). Moje włosy nie są mocno "porowate", więc pewnie dlatego nie mam z tym większych problemów. Jeżeli Twoje włosy mają tendencję do plątania się ten szampon może sobie z tym nie poradzić, lepiej dla bezpieczeństwa użyć szaponu 2w1 lub jakieś serum na koncowki po myciu głowy właśnie tym szamponem. To znacznie ułatwi sprawę. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moje włosy są bardzo porowate, przynajmniej takie wrażenie odnoszę i zazwyczaj po myciu bez odżywki się plączą więc chyba faktycznie sam szampon nie wypali, myślałam, że po prostu jest na tyle delikatny, że spełnia się w roli 2w1 ale skoro masz takie włosy to inna sprawa (: Dzięki za szybką odpowiedź!

      Usuń
    2. jeżeli masz mocno porowate włosy mogę polecić Ci szampon: http://www.kosmetic.pl/szampon-do-wlosow-avocado-i-maslo-karite-garnier-naturalna-pielegnacja

      Włosy są po nim bardzo gładkie, wiele moich koleżanek go chwaliła (sama też go miałam, ma cudowny zapach :) ). Ale znów ma spory minus. Może bardzo obciążać włosy i przetłuszczać je jeżeli masz skłonność do przetłuszczania się skóry głowy.

      Usuń
    3. Używam tego szamponu na co dzień, odżywki też i jestem bardzo zadowolona, chodzi mi o to, że potrzebuję dokupić jakiś szampon i ewentualnie odżywkę, żeby mieć zawsze przy sobie jak jestem na siłowni bo też muszę umyć włosy po treningu i chciałam przetestować jakiś nowy produkt bo lubię różnorodność i moje włos też (:

      Usuń
    4. a to świetnie, że Ci odpowiada :)

      Niestety nie przychodzi mi teraz do głowy szampon, który z pewnością mogę Ci polecić.. :(
      Może spróbuj tego garniera Citrus Mint, a nóż widelec Ci się spodoba. :)

      Usuń
  3. Jak byłam mała to piłam pokrzywę i dalej odrzuca mnie od jej smaku. Ciężko jest mi zmusić się do picia ziółek, chociaż wiem o ich dobrych właściwościach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można do pokrzywy dodać coś co lubimy, na przykład miętę? A poza tym można się też przyzwyczaić, mi też na początku kompletnie nie podchodził ten smak, a teraz powiem szczerze nie przeszkadza mi w ogóle (:

      Usuń
  4. mi pokrzywa rzeczywiście kojarzy się z dzieciństwem i tylko z nim, nigdy nie korzystałam z jej właściwości leczniczcyh ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto spróbować, ja na tyle przyzwyczaiłam się już do pokrzywy, że nie wyobrażam sobie dnia bez niej (:

      Usuń

...